# új széköly
2008. január 10., 11:17 e

mikor és hol lesznek a válaszok??

Hic et nunc, csak szerre…

Tisztelt Tóró Tibor!
Sok pletykát lehet hallani, hogy ki nem engedte meg, hogy kiegyezés szülessen Tőkés és az Rmdsz között, úgymint, hogy személy szerint Szász Jenő! Mi az igaz ebből??
Ahogy előttem levő is feltette a kérdést, engem is érdekelne, hogy tudják támogatni Szász Jenőt abban, hogy saját maga részére egy pártot alapítson és pontosan ugyanazt tegye, mint Markóék amit tesznek, és amit oly nagy vehemenciával támad….
Ez az ember 15 évvel ezelőtt egy kis emberke volt, de egy ideje nem lehet felérni hozzá…szóval elszállt…jó ez Önöknek??

Az RMDSZ és külső-belső ellenzéke közötti tárgyalás természetrajzáról és a megegyezés hiányának valós okairól sokat írtam és beszéltem az elmúlt hónapokban, de úgy látszik, mégsem eleget. Referenciaszöveg a Krónika múlt év szeptember végi Szempont mellékletében megjelent elemzés, de a részletek iránt érdeklődő elolvashatja még a november közepén született, Markónak Bélának címzett Nyílt választ (kis keresgélés után a Transindex archivumában is megtalálhatók). Az általánosságokban kimerülő, helyenként a becsületsértés határát súroló vádaskodásokon túl, amelyek kis empátiával a heveny elektorális és posztelektorális láz számlájára írhatók, sem a tárgyalások során aktív szerepet vállaló nehézfiúk (Markó Béla, Kelemen Hunor, Borbély László), sem a hivatásos vagy műkedvelő rezonátorok nem tudtak érdemi fogást találni a tényeken, így igazi cáfolat még nem született. Jenő szerepének túldimenzionálása – amint kikapja az megegyezési nyilatkozatot éppen aláírni szándékozó Tőkés kezéből a tollat – szerves része volt az RMDSZ kommunikációs stratégiájának, ugyanúgy, mint az az állítás, hogy az ellenzék amúgy elrugaszkodott igényeinek 95%-át bevállalták, de a 105% sem lett volna elég. Hunor próbálkozott érzelmi húrok pengetésével – József Attila-idézet, moralizálás, egyebek – de azon túl, hogy felcsigázta az olvasó szekus-lehallgatásokon szocializálódott érdeklődését a tárgyalások szó szerinti jegyzőkönyve nyilvánosságra hozatalának beígérésével, nem tett hozzá újabb tényeket az általam már leírtakhoz, így szövege irodalmi munkásságának szerves része marad, de politikatörténeti szempontból nem bír különösebb relevanciával. Ennél többet nem tudok a sztorihoz hozzátenni. Talán mégis valamit: a felismerést, hogy a megszólalásaim által okozott felháborodás-sorozatban vannak őszinte hozzászólások is. Tényleg, a 15 év alatt kialakult szokásjog – mind a döntéshozatal, mind a források feletti rendelkezés kizárólagos joga, vagyis a politika kemény részeit érintő témák – olyan természetes dogmává kövesedett, hogy egyesek – az őszinték – el sem tudnak képzelni olyan politikai berendezkedést, amelyben ezen a jogon valakikkel intézményesen, nem mutyizva, osztozni kell. Civil társadalom, power sharing, pluralizmus, ugyan már… Ebből a szmpontból Szász Jenő szerepe tényleg nem volt meghatározó, ő csak a tőle megszokott jó ütemben lovagolt meg egy tőle függetlenül a ma már ismert végkifejlet felé tartó hullámot.

Ami a kérdés második felét illeti, vagyis, hogy jó-e nekünk Szász Jenőt támogatni magánpártjának létrehozásában és ha igen, miért nem, erre jó választ adni már izgalmasabb feladat, sőt, igazi kihívás. Elhagyva az amúgy kedvelt fejedelmi többest és csak a magam nevében beszélve, nem támogatom Jenőt magánpártja létrehozásában. Nem támogatom abban sem, hogy a markói úton haladva megismételje az elmúlt 18 év tévedéseit, csak jóval rövidebb idő alatt, eltanulva az előző évtizedek negatív tapasztalatát. Támogathatom viszont azt, hogy az MPP valóban az erdélyi magyar polgári-nemzeti tábor reprezentatív pártpolitikai eszköze legyen. Ezt neveztem a minap a nagyobb közérthetőség kedvéért Tőkés-pártnak. Amelynek támogatottsága az EP-választásokon közel 40%-os volt. Amely megismételheti, vagy akár felülmúlhatja ezt a támogatottságot az önkormányzati választásokon, amennyiben Tőkés-párt lesz a szó legnemesebb értelmében és hiteles, az autonómia ügye iránt elkötelezett, ugyanakkor rátermett személyeket állít csatasorba. És ebben a pártban helye és vezető szerepe kell legyen Szász Jenőnek, mint a székelyföldi politikai elit egyik markáns alakjának. Rátermettsége, képességei és polgármesterként 12 év alatt elkönyvelt eredményei okán. Hogy pontosan milyen szerepben, azt nem én fogom eldönteni.
Ugyanakkor az MPP jelentősen alul is múlhatja a jelenleg elkönyvelt támogatottságot, amennyiben – az RMDSZ-vezérkartól eltanult technikákkal nem a Tőkés László által megjelenített politikai program fundamentumára építkezik, vagy idegen érdekek kiszolgálójává válik. Ez azonban nem egyedül Szász Jenőn, rajtunk is múlik. Mindazokon, akiknek szívügyük az erős, kiegyensúlyozott és hatékony politikai képviselet.